Kuidas arendada kuni kaheaastase lapse kõnet?
Nii pisikeste laste puhul saame pigem rääkida kõne-eelse kommunikatsiooni oskustest. See on väga oluline sotsiaal-emotsionaalsete oskuste arenguperiood. Seotus ema ja isaga kui turvaliste täiskasvanutega, kellest imik ja väikelaps nii sõltuvad on, annab aluse vastastikuseks suhtluseks (imiteerime üksteist, loome emotsionaalse sideme ning rahuldame lapse vajadusi, et tekiks kindel režiim ning rutiinid. Üksteise signaalide ehk märguannete lugemise oskus on edaspidise kõnelise oskuse alus.
Lapsevanemate roll kõnearenduses
Kõne areng algab juba enne sündi. Emaüsas tajub loode erinevaid helisid, kuid kõige armsamaks saab loomulikult ema hääl: selle kõla, meloodia ja rütm. Imeline emotsionaalne ema-lapse side on väga tugev. Emal ja isal on oluline roll kommunikatsioonioskuste arendamisel esimestest eluhetkedest alates.
Järgnevalt olgu toodud veidi lihtsaid kodus rakendatavaid nõuandeid lapsevanematele vanuseastemete kaupa.
Kuidas toetada lapse kõne arengut sünnist kuni 2. eluaastani?
- Suhtle lapsega kasutades silpe “ma,”ta“ ja “pa“. Kas laps vastab sulle samaga?
- Vaata lapsele otsa, kui ta häälitseb! „Vestle“ lapsega: Kui ta „ütleb“ midagi, siis vasta talle.
- Reageeri, kui laps naerab või teeb nägusid! Naera talle või tee nägusid vastu.
- Õpeta last matkima, nt plaksutama, piilumismängu piiluma jne!
- Räägi lapsega, kui ta on vannis, paned teda riidesse ja söödad teda! Räägi lapsele, mida sa teed ja mida te tegema hakkate. Räägi lapsele keda või mida te näete enda ümber.
- Osuta erinevatele kujunditele ja värvidele!
- Loenda asju, mida näete!
- Kasuta žeste, nt näpuga osutamine, lehvitamine jne!
- Räägi lapsele, mis hääli mingi loom teeb, nt „Koer teeb auh-auh“!
- Täienda lapse öeldut! Kui laps ütleb „Auto“ Ütle näiteks: „Jaa, see on auto. Istume autosse. Sõidame autoga poodi.“
- Loe lapsele! Raamatu teksti ei ole vaja ette lugeda sõna-sõnalt. Piisab, kui räägid lapsele, mis pildil on. Erguta last osutama ja nimetama, mida ta raamatus näeb.
Logopeed Liina Velner
(mugandatud Ameerika Kõne- Keele ja Kuulmise Ühingu blogi artiklist https://www.asha.org/public/speech/development/Activities-to-Encourage-Speech-and-Language-Development/)
Kuigi lapsed arenevad väga erinevas tempos, on siiski vähimagi kahtluse korral kõne- ja suhtlemisoskuste vähesuse vi muude erisuste korral pidada nõu logopeediga.
